Yeni Hamam : Kitabesinden anlaşıldığı kadarıyla 1676 tarihinde Mustafa Bey tarafından yaptırılmıştır. Çankaya sokaktadır. Hamama giriş kapısı kemerlidir. Hamam içinde bir havuz bulunmaktadır. Duvarlarda  kesme taşlar zeminde mermer kullanılmıştır.

Cindi Hamamı : 1517 yılında Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferi sırasında Cunki askerlerinin yıkanması için Sinan Paşa tarafından yaptırıldığı söylenmektedir. Yıldız Caddesi ve Kahraman sokağın kesiştiği yerdedir. Cadde ve sokağa bakan iki giriş mevcuttur. İki kubbesi vardır. Soğukluğun ortasında mermer bir şadırvan bulunmaktadır. Soyunma bölümü ve sıcaklık bölümünün duvarlarında stilize bitkisel bezemeler görülmektedir.

Meydan Hamamı : İstiklal Caddesi Meydan Hamamı sokakta yer almaktadır. Selçuklu dönemi yapılarındandır. Kemerli ve Selçuklu motifleriyle süslü bir kapısı mevcuttur. İç mekanlarda kesme taşlar kullanılmıştır. Soyunma bölümünde sekilerin altlarında kuş takaları şeklinde takunya koyma yerleri mevcuttur.

Saka Hamamı : 16-17.yy. yapısıdır.Fabrikalar Caddesi’nde yer almaktadır. Hamama kemerli bir kapıdan 5 basamaklı bir merdivenle girilir. Tonozlu bir koridordan soyunma bölümüne geçilir. Ortada havuz vardır. Zemin kesme taş ve mermerdir. Duvarlar kesme taşlardan yapılmıştır.

Beyseri Hamamı : Antakya’nın merkezinde, Kurtuluş Caddesi’nin kuzeyindedir. Yapının üzerinde 1364 tarihli bir kitabe bulunmaktadır. Yapı, soyunmalık,ılıklık,sıcaklık ve külhan bölümlerinden oluşmaktadır. Bu bölümlerde, eyvanlar tonoz, mekanlar ise ışıklarla aydınlatılmış kubbe ile örtülüdür.

FOTOĞRAFLAR KISA SÜRE İÇERİSİNDE GÜNCELLENECEKTİR.

Category: Tarihi Hatay